Haddan tashqari o’ziga qaram bo’lish
Tarmoq o’zaro munosabatlarni o’rnatish haqida bo’lishi kerak, faqat siz nimaga erisha olasiz. Yordam yoki imkoniyatlar izlaganingizda, qadr-qimmatni taklif qilishga va boshqalarni qo’llab-quvvatlashga e’tibor qarating.
Yondashuvingizni shaxsiylashtirmaslik
Umumiy ulanish so’rovlari yoki xabarlarni yuborish sizni samimiy emasdek ko’rsatishi mumkin. Haqiqiy qiziqishni ko’rsatadigan umumiy manfaatlar yoki maqsadlarga havola qilish orqali ta’sir doirangizni shaxsiylashtirishga vaqt ajrating.
Kuzatib bo’lmayapti
Biror kishi bilan uchrashganingizdan yoki Internetga ulanganingizdan so’ng, har doim minnatdorchilik xati yoki xabarni kuzatib boring. Bu minnatdorchilikni ko’rsatadi va kelajakdagi imkoniyatlar uchun munosabatlarni faollashtiradi.
Shoshqaloqlik
Tarmoq – bu darhol yaxshilik yoki ish so’rash emas. So’rovlarga shoshilmang; Buning o’rniga, professional imkoniyatlarni jalb qilishdan oldin ishonch va munosabatlarni mustahkamlashga e’tibor qarating.
Faol tinglashga e’tibor bermaslik
Muvaffaqiyatli tarmoq faqat o’zingiz haqingizda gapirishni emas, balki tinglashni talab qiladi. Boshqa odamning ehtiyojlari va tajribasiga e’tibor bering, ularning nuqtai nazarini qadrlashingizni ko’rsating va haqiqiy aloqani rivojlantiring.
Ushbu xatolarga yo’l qo’ymaslik orqali siz tarmoqdagi harakatlaringizni yanada mazmunli va samarali qilishingiz mumkin.

Слишком эгоистичный подход
Нетворкинг должен быть направлен на построение взаимных отношений, а не только на то, что вы можете получить. Сосредоточьтесь на том, чтобы предложить ценность и поддержать других, так же, как вы ищете помощь или возможности для себя.
Не персонализированный подход
Отправка общих запросов на подключение или сообщений может создать впечатление, что вы не искренни. Потратьте время на персонализацию вашего обращения, упомянув общие интересы или цели, чтобы показать настоящий интерес.
Отсутствие последующих действий
После встречи с человеком или установления онлайн-связи всегда отправляйте благодарственное письмо или сообщение. Это демонстрирует признательность и сохраняет активные отношения для будущих возможностей.
Будьте навязчивыми
Нетворкинг — это не просьба о помощи или работе с самого начала. Избегайте спешки с запросами, вместо этого сосредоточьтесь на построении доверия и взаимопонимания, прежде чем говорить о профессиональных возможностях.
Пренебрежение активным слушанием
Успешный нетворкинг требует не только разговоров о себе, но и умения слушать. Обращайте внимание на потребности и опыт другого человека, показывая, что вы цените их точку зрения и способствуете настоящему взаимопониманию.